The Science of Happiness:
Positiivse psühholoogia põhimõtete uurimine.
Mis oleks, kui ma ütleksin teile, et õnn ei ole pelgalt mööduv emotsioon, vaid teadus, mida saab uurida ja mõista? Positiivne psühholoogia, suhteliselt uus uurimisvaldkond, keskendub heaolu ja õnne edendavate põhimõtete ja tavade avastamisele. Uurides õnne taga peituvat teadust, saame väärtuslikke teadmisi selle kohta, kuidas saame elada täisväärtuslikumat elu. Selles artiklis süveneme positiivse psühholoogia põhimõtetesse ja sellesse, kuidas neid saab rakendada meie enda õnne suurendamiseks.
1. Positiivsete emotsioonide kasvatamine: Üks positiivse psühholoogia peamisi põhimõtteid on positiivsete emotsioonide kasvatamine. See hõlmab positiivsete kogemuste ja emotsioonide teadlikku otsimist ja keskendumist meie igapäevaelus. Võttes aega, et hinnata väikeseid rõõme, näiteks ilusat päikeseloojangut või südamlikku vestlust, saame suurendada oma üldist õnne. Seega, miks mitte võtta tavaks nautida neid hetki ja väljendada tänulikkust elu heade asjade eest?
2. Oluliste suhete loomine: Inimesed on sotsiaalsed olendid ja tähendusrikkad suhted on meie heaolu jaoks üliolulised. Positiivne psühholoogia rõhutab tugevate sidemete hoidmise ja ehitamise tähtsust teiste inimestega. See võib olla nii lihtne, kui võtta ühendust mõne sõbraga, tegutseda vabatahtlikuna oma kogukonnas või liituda mõne klubi või organisatsiooniga, mis vastab teie huvidele. Investeerides aega ja vaeva oma suhetesse, võime kogeda sügavat ühtekuuluvustunnet ja rahulolu.
3. Eesmärgi ja pühendumise leidmine: Teine oluline aspekt positiivsest psühholoogiast on eesmärgi leidmine ja tegelemine tegevustega, mis annavad meie elule tähenduse. Kui me oleme kirglikud selle suhtes, mida me teeme, kogeme suurema tõenäosusega voolamise seisundit, kus aeg näib lendavat ja me oleme täielikult sukeldunud praegusesse hetke. Niisiis, küsige endalt, millised tegevused või eesmärgid toovad teile eesmärgi ja rahuldustunde? Nendele valdkondadele keskendumine võib viia suurema õnne ja rahuloluni.
4. Vastupidavuse arendamine: Elu võib olla keeruline ja tagasilöögid on paratamatud. Positiivne psühholoogia õpetab meile siiski, kuidas tugevdada oma vastupanuvõimet ja põruda ebaõnnestumistest tagasi. Kultiveerides kasvumõtteviisi, võttes ebaõnnestumisi kui õppimisvõimalusi ja arendades toimetulekustrateegiaid, saame elu väljakutsetega kergemini toime tulla. Vastupidavus ei tähenda mitte raskuste vältimist, vaid pigem sisemise jõu ja oskuste arendamist nende ületamiseks.
1. Tähelepanelikkuse harjutamine: A tähelepanelikkuse praktiseerimine kogub üha suuremat populaarsust mitte ainult positiivses psühholoogias, vaid ka erinevates uurimisvaldkondades. Mindfulness hõlmab täielikku kohalolekut, ilma hinnanguteta, praeguses hetkes. Kultiveerides tähelepanelikkust, saame suurendada oma eneseteadlikkust, vähendada stressi ja suurendada üldist heaolu. Nii et järgmine kord, kui leiate end murede või tähelepanu kõrvalejuhtivate tegevuste küüsist, tehke hetkeks paus, hingake ja suunake oma tähelepanu tagasi praegusesse hetke.
2. Toetage enesekaastunnet: Paljud meist on iseenda kõige karmimad kriitikud, hinnates end pidevalt ja võrreldes end teistega. Üks positiivse psühholoogia põhimõtteid on aga enesekaastunde tähtsus. Kui suhtume endasse heatahtlikult, mõistvalt ja aktsepteerivalt, saame kultiveerida positiivset suhet iseendaga. Seega, selle asemel, et ennast oma vigade või puuduste eest sõimata, harjutage enesega kaastunnet ja tuletage endale meelde, et olete vaid inimene.
3. Kultiveeri tänulikkust: On tõestatud, et tänulikkus mõjutab oluliselt meie heaolu ja õnne. Kui võtame aega, et tunnistada ja hinnata häid asju meie elus, võime suunata oma tähelepanu puuduliku asemel sellele, mis on rikkalik. Olgu selleks siis tänulikkuse päeviku pidamine, teistele tunnustuse avaldamine või lihtsalt peatumine, et mõelda positiivsetele asjadele, tänulikkuse lisamine meie igapäevaellu võib suurendada meie üldist õnne.
4. Isikliku arengu poole püüdlemine: Positiivne psühholoogia tunnistab, et isiklik kasv ja areng on meie heaolu jaoks olulised. Asetades ja töötades mõtestatud eesmärkide nimel, võime kogeda edu- ja saavutustunnet. Olgu see siis uue oskuse õppimine, hobi harrastamine või uue väljakutse esitamine, isikliku kasvu võimaluste omaksvõtmine võib viia suurema õnne ja eneseteostuse saavutamiseni.
1. Optimismi omaksvõtmine: Optimism ehk usk, et positiivsed tulemused on võimalikud, on positiivse psühholoogia nurgakivi. Kui võtame omaks optimistliku mõtteviisi, saame väljakutsetele läheneda lootusrikkalt ja enesekindlalt. Selle asemel, et mõelda negatiivsetele asjadele või pidada tagasilööke püsivaks, saame keskenduda lahenduste leidmisele ja edasiliikumisele. Niisiis, küsige endalt, kuidas saaksite oma elus kasvatada optimistlikumat hoiakut?
2. Harjutades heategusid: Heategudega tegelemine ei ole kasulik mitte ainult teistele, vaid tõstab ka meie enda heaolu. Positiivne psühholoogia julgustab meid olema teiste suhtes lahked ja kaastundlikud, sest see võib suurendada õnne ja positiivseid emotsioone. Olgu see siis väike žest, nagu kellelegi ukse hoidmine, või suurem vabatahtlik tegevus, headuse praktiseerimine võib tuua meile rahulolu ja sidususe tunnet.
3. Enesehoolduse seadmine prioriteediks: Enda eest hoolitsemine on meie üldise heaolu jaoks ülioluline. Positiivne psühholoogia rõhutab enesehoolduse tähtsust meie energia taastamise ja tervisliku tasakaalu säilitamise vahendina. Olgu selleks siis piisav uni, toitev toit või meile rõõmu toovate tegevustega tegelemine, enesehoolduse seadmine prioriteediks võimaldab meil oma elus täielikult esile tulla ja nautida suuremat õnne.
4. Autentsuse leidmine: Positiivse psühholoogia keskne põhimõte on olla iseendale tõene ja elada kooskõlas oma väärtustega. Kui me oleme autentsed, kogeme kongruentsuse ja terviklikkuse tunnet, mis aitab kaasa meie üldisele heaolule. Küsige endalt, kas te elate kooskõlas oma väärtustega ja kas te olete tõene? Autentsuse leidmine võib viia suurema rahulolu ja õnne tunnetamiseni meie elus.
Õnnelikkuse teadus läheb kaugemale pinnapealsetest emotsioonidest ning uurib põhimõtteid ja tavasid, mis edendavad meie üldist heaolu. Uurides positiivse psühholoogia põhimõtteid, võime avastada väärtuslikke teadmisi selle kohta, kuidas saame elada täisväärtuslikumat elu. Alates positiivsete emotsioonide kasvatamisest ja tähenduslike suhete loomisest kuni vastupidavuse edendamise ja enesehoolduse praktiseerimiseni on hulgaliselt võimalusi, kuidas me saame oma õnne suurendada. Miks mitte asuda sellele eneseavastuse teekonnale ja hakata neid põhimõtteid oma elus rakendama? Pidage meeles, et õnn ei ole sihtpunkt, vaid elukestev püüdlus, ja positiivne psühholoogia annab meile teekaardi selle teekonna läbimiseks.